Cesta Transfagarasan s svojimi 90 kilometri ovinkov in zavojev povezuje mesti Sibiu in Pitesti in zgodovinski pokrajini Transilvanijo in Vlaško. Cesta vodi od najvišjih vrhov Južnih Karpatov, vse do vznožja Modoveana (2544m), najvišje gore Romunije.
Cesto je ukazal zgraditi diktator Nicolae Ceausescu med letoma 1970 in 1974, ker je želel zagotoviti hiter dostop vojske čez gore, če bi Sovjetska Zveza poskušala napasti Romunijo. Cesto so gradili vojaki, gradnja pa je bila zelo draga in je zahtevala tudi človeške žrtve. Po uradnih podatkih naj bi med gradnjo umrlo 40 ljudi, neuradno pa več 100. Minerji, ki so razstreljevali skale, so viseli v skalah v navezah po 20, tudi 30 ljudi, da jih močni vetrovi ne bi odpihnili v prepade. Mnogim ni uspelo in jih v prepadih niso nikoli našli, niti jih niso iskali. Delavci so umirali tudi zaradi plazov. Zgodba, ki nekoliko spominja na Rusko cesto na Vršiču.
Cesta je od konca oktobra do maja zaradi snega zaprta. Kakšno leto se zgodi, da cesto zaradi sneženja in slabega vremena zaprejo tudi sredi poletja. Na obeh straneh vstopa na cesto in tudi vmes so informacije o njeni prehodnosti.
Povprečna Hitrost na njej je 40km/h.
Najlepši in najbolj spektakularen je severni del magistrale (iz smeri mesta Sibiu), ki se vije do jezera Balea v strmih zavojih in ostrih ovinkih.
Septembra 2009 so posneli na cesti Transfagarasan eno izmed nadaljevanj za znano britansko TV-oddajo Top Gear; cesto so označili za eno najlepših na svetu.
V gorovju Fagaras so snemali nekaj filmskih prizorov za filmski spektakel Gospodar prstanov.
Cesta se dvigne do 2034m, ima 5 predorov in vceč viaduktov. Pri jezeru Balea gre cesta skozi najdaljši cestni predor v Romuniji, dolg 884m.
Vir: http://www.delo.si/druzba/trip/transfagarasan-pravljicna-a-neznana-alpska-cesta.html
Ni komentarjev:
Objavite komentar